Fotbal v podsedicích

od 1946

Tělovýchovná jednota byla založena v roce 1946 pod názvem SK Podsedice. Později existovala pod názvem Dynamo, a to v letech 1954 – 1958. TJ se hlásí k tradicím tělovýchovy a sportu v TJ Sokol a stává se pokračovatelem a garantem zachování myšlenek a výsledků práce svých předchůdců.

Zakladatelem SK Podsedice byl místní rodák pan Václav Pešek, který zároveň ze svých skromných prostředků zakoupil první dresy.

V roce 1946, kdy místní fotbalisté odstartovali dlouholetou sportovní aktivitu v obci, začínali hrát v černo-bílých dresech. Postupně vystřídali širokou paletu barev na svých oblecích, kdy bohužel z dobových a dochovaných fotek nelze s jistotou určit, které jsou které.

Složení prvního týmu: František Nýdr, Josef Pešek, p. Rýdl, p. Tlustý, p. Šathauer, p. Zimák, J. Pém, Engelbert Sobel, Miloslav Šaloun, p. Henke, J. Vodenka, O. Getner, p. Hedánek a p. Vyrt a brankář Adolf Grund.

Postupně se do TJ Sokol přihlašovali i další sportovci, kteří v barvách podsedického Sokola bojovali o nejlepší umístění.

Dalšími členy byli např.: Ladislav Mareš, p. Procházka, Josef Seifert, p.Fišer, p. Mindl, A.Tlustý, Jindřich Hejduk, p. Špalek, Josef Gebhart, Josef Nezbeda, Václav Mareš, Václav Skála, který zajišťoval ošetřovatelskou službu a první pomoc a Václav Vostrovský, který byl dlouholetým předsedou TJ Sokol Podsedice.

Fotbal v Podsedicích vždy tvořil hlavní sportovní, ale i kulturní tradici a aktivitu, která byla podporována řadou občanů a obcí.

V roce 2009 bylo v Podsedicích obnoveno družstvo mladších žáků, které tvoří z větší části kluci z Dětského domova v Dlažkovicích. Velkou oporou v začátcích byla klukům především kapitánka týmu Kateřina Pazourková, která mnohokrát dokázala, že sport je její velkou vášní a má i rychlé nohy, které několikrát zachránily týmu postup v tabulce. Další dívčí oporou týmu byla Simona Cílová. Avšak roku 2011 bylo družstvo zrušeno.

TJ Sokol Podsedice každoročně pořádal fotbalový turnaj s názvem: „Memoriál Vlastimila Pavlíčka a Vlastimila Seiferta“, který tvoří nedílnou součást kultury v Podsedicích. Turnaj je navštěvován velkou řadou příznivců sportu nejen z řad podsedických občanů, ale i fanoušků z okolí. Dnes se nese fotbalový turnaj pod jménem PSV.

Dalším fotbalovým turnajem pořádaným na hřišti v Podsedicích byl „Memoriál Roberta Kopeckého“, který pořádá Občanské sdružení PRO-V-A-Z-E-K. Hlavním organizátorem žákovského turnaje byl člen sdružení Petr Fraňous.

V roce 2011 se zastupitelstvo obce dohodlo a odsouhlasilo koupi hřiště od soukromého vlastníka. V kabinách proběhla rekonstrukce koupelen a drobné opravy v zázemí fotbalistů.  V současné době je tedy již hřiště „malé“ i „velké“ v majetku Obce Podsedice a tvoří souvislou část pozemku, kde tráví volné chvíle jak naši malí, tak i velcí sportovci, ale i maminky s malými dětmi.

V roce 2016 se T.J. Sokol Podsedice přejmenovali na dnešní SK Český granát Podsedice.

V roce 2016 fotbal v Podsedicích oslavil 70 let trvání. Předpokládáme, že se i vzhledem k dnešní značně uspěchané době podaří tuto fungující tradici úspěšně udržet.